Черно море-БАСК изпълни целта - остана в Суперлигата

20:32 / 18.03.2011
540
УНСС (София) постигна драматична победа с 3:2 (25:19, 18:25, 25:23, 24:26, 15:11) срещу Черно море БАСК (Варна). По-щастливи от резултата обаче, като че ли бяха гостите, на които няма да им се наложи да играят плейаут за оставане в Суперлигата. Те завършиха редовния сезон с равни точки със Славия (София), но Белите са с по-лошо геймово съотношение, което ги изпраща на 11 позиция.
Преди началото на двубоя, той определено изглеждаше по-важен за варненци, тъй като при евентуално поражение на Славия при гостуването на Калиакра (Каварна) в срещата, която се играеше по същото време, те имаха реални шансове да се преборят за заветната десета позиция. За възпитаниците на Петър Иванов от другата страна на мрежата пък вече бе ясно, че през следващия сезон ще играят във втория ешалон. Студентите обаче изобщо не мислеха просто да сложат оръжие срещу съперника си и с много желание постигнаха успех.
Двата отбора си размениха по един гейм, докато Славия в същото време загуби два срещу Калиакра. В третата част Икономистите стояха по-стабило на полето и водеха с 14:10, преднината им бе намалена до две точки при 18:16 и 22:20, но все пак им бе достатъчна да поведат с 2:1. Паралелно край морето Белите вече бяха загубили с 0:3, което допълнително надъха играчите на Черно море БАСК - на тях им бе необходим само гейм за спасение.
Четвъртата част носеше огромен заряд и бе захранена с най-много драма. Варненеци водеха с 17:14, но изненадващо УНСС намери сили да изравни и дори да обърне резултата до 18:17 в своя полза. Абордажът на Студентите обаче не се получи и гостите веднага си върнаха водачеството при 19:18. С разигравания точка за точка се стигна до инфарктното 26:24 за Черно море БАСК, което остави тима в елита без въпросителни, докато Славия ще трябва да опита късмета си в плейаут с Виктория Волей (Пловдив).
В тайбрека варненци водеха до 9:7, но допуснаха обрат до 12:9. Стигна се до 12:11 за УНСС, но тук и силите на гостите привършиха.

Източник: bgvolleyball.com