Баскетболистите губят в уникална драма с бой, 17 изгонени и продължение
Автор: Екип Varna24.bg 20:39 / 08.05.2011Коментари (0)840
© Bgbasket.com
"Евроинс-Черно море" загуби със 101:102 третия четвъртфинален плейоф срещу "Рилски спортист" от Националната баскетболна лига и завърши сезона на пето място в крайното класиране. Двубоят бе уникален за родните стандарти като в него имаше бой, 17 изгонени състезатели и продължение. Варненци завършиха мача само с трима души на терена, а домакините с четирима.
След силна първа четвъртина и 22:9 за домакините, "Черно море" се върна в мача и поддържаше интригата в резултата. На полувремето тимът на Любо Минчев изоставаше с 31:35, а след третите десет минути резултатът бе 59:55 за "скиорите".
В чевъртата част обаче двата тима се сбиха, след като при спор за топката между Драгомир Маройевич и Сашо Янев състезателят на "Рилецо" удари лакът на варненеца, а обезумялият Владимир Мийович връхлетя върху Николай Колев и го удари, заради което скандалът започна. На терена стана меле, в което се включиха всички играчи, както и хора от треньорския щаб и ръководството на домакините. Към терена пък захвърчаха бутилки от трибуните. В крайна сметка съдиите взеха безпрецедентното решение да изгонят Маройевич и Пламен Алексиев, както и всички резерви на двата тима, общо 14 души. Малко след това и човек от ръководството на тима от Самоков също бе изгоен. Двата тима останаха с по четирима играчи, като нямаха право на смени. Гостите реагираха по-успешно на скандала, и съумяха да изравнят, а тройка на Васил Кьосев дори ги изведе напред с 67:70 пет минути преди края. Последва размяна на водачеството, нов аванс за Рилски спортист, и нов обрат за Черно море. Милчо Борисов вкара шест секунди преди сирената, и варненци водеха с 82:80, но Александър Груев бе фаулиран в последната атака за Рилецо, и капитанът не трепна, отбелязвайки и двата наказателни удара. Тихомир Желев опита късмета си с последния съдийски сигнал и бе много близо до това да донесе успеха на Черно море в редовното време, но топката се завъртя в ринга и излезе, а на таблото светеше равното 82:82.
Желев вкара тройка с първата атака в продължението, но след това фаулира Груев, който отбеляза, и напусна за пет лични нарушения. Така варненци останаха с трима човека, а Рилски с четирима. Малко след това тройка на Лилов изравни резултата при 87:87. Последва размяна на точки, а при 92:92 Лилов отбеляза нова тройка, малко след това и един наказателен за 98:94, минута и половина преди края. И двата тима сгрешиха в следващите си атаки, а 40 секунди преди края Мийович вкара два наказателни за 100:94. След нова размяна на кошове, Кьосев вкара две точки и бе фаулиран, 8.4 секунди преди края. Той изпусна от наказателната линия, но топката остана за варненци. В последната секунда Милчо Борисов вкара тройка, но това само направи разликата една точка за самоковци, които триумфираха в този мач.
За победителите най-резултатен беше Иван Лилов със своите 25 точки. Александър Груев се включи с 19 плюс 7 асистенции, а Мартин Маринов добави 17 плюс 6орби. С по 12 точки пък се отчетоха Драгомир Мароевич и Владимир Мийович.
За варненци Васил Кьосев завърши с най-много точки – 23. С по 21 точки се включиха Александър Янев (16 борби), както и Тихомир Желев (5 тройки). 14 точки вкара Милчо Борисов, а 13 – Николай Колев.

Рилски спортист - Евроинс Черно море 102:101 (22:9, 14:22, 23:24, 23:27, 20:19)