Страхотна България отнесе непобедената Русия
Автор: Екип Varna24.bg 21:03 / 30.06.2011Коментари (1)715
© studiodechev.com
Волейболистите от националния отбор на България победиха Русия с 3:1 (25:22, 18:25, 30:28, 25:20) в първата среща от 6-ия кръг на Група В в Световната лига, която се игра пред около 6000 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна. Момчетата на Радостин Стойчев демонстрираха отличен волейбол, бореха се за всяка топка и спечелиха така желаната "чиста" победа и 3 ценни точки, над единствения тим до днес в Световната лига без нито една загуба - този на Русия.

Трите точки може да се окажат златни за България в борбата за класиране на финалите на Световната лига в Гданск (6-10 юли).
България вече е с актив от 21 точки и има една повече от състава на Куба, който е втори в Група D. Още една победа на България над Русия утре обаче ще гарантира на 99% класирането на Матей Казийски и компания на финалите на Световната лига.

Президентът на Република България Георги Първанов и неговата съпруга Зорка, както и спортният министър Свилен Нейков и военният министър Аню Ангелов подкрепяха националите от ложата на зала "Конгресна."

Двубоят започна изключително опарвано и равенството се запази до 4:4. България излезе напред при 5:4 след аут на Максим Михайлов. Последва равенство 5:5 след атака на Матей Казийски в аут, който само съдията видя. Матей Казийски изведе България напред при първото техническо прекъсване с 8:6. Цветан Соколов направи 9:7 с мощна атака. Сервис в мрежата на Дмитрий Мусерский и 11:8 за България. Мощна атака на Тодор Алексиев и 12:9. Капитанът на Русия Тарас Хтей намали с прецизен удар покрай тройната ни блокада до 12:13. Цветан Соколов направи 14:12 с мощна атака. Последваха 2 поредни точки на Теодор Тодоров. Първата дойде след отлична атака в центъра, а втората след ас и 16:13 за България при второто техническо прекъсване. Русия записа 3 поредни точки и изравни при 16:16 след ас на Тарас Хтей. България излезе напред с 2 точки при 18:16, след като Матей Казийски върна една неспасяема топка от полето на Русия, а Виктор Йосифов направи страхотна контраатака. Цветан Соколов реализира за 20:17. Отново мощна атака на Цецо Соколов и 22:19 за България. Фантастичен единичен блок на Теодор Тодоров изведе България до гейм-бол 24:21. Матей Казийски с мощна атака по диагонала оформи крайния резултат в първия гейм - 25:22 в полза на България.

В началото на втората част равенството се запази до 3:3. България дръпна с 2 точки, след като първо Матей Казийски заби мощно от втора линия и зона 6, а след това и Тодор Алексиев заби много силно в полето на Русия. "Сборная" изравни при 5:5 и дори успя да поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване. България изравни при 8:8 след троен блок срещу Тарас Хтей и блок на Андрей Жеков. Ас на Андрей Жеков и блок на Казийски и България поведе с 11:9. Русия изравни при 12:12 след ас на Максим Михайлов. Последва блок на резервата Дмитрий Илиних 12:13. Ас на Михайлов и блокаут и 15:12 за Русия, след 5-та поредна точка. Аут в атаката на Тарас Хтей прекъсна серията на руснаците - 13:15. Александър Волков направи 16:13 за Русия при второто техническо прекъсване. Влезлият в игра Александър Бутко раздвижи играта на "Сборная" и руснаците бързо поведоха с 19:13. Тодор Алексиев намали до 15:20 с технично отиграване. Разликата нарасна до 23:17 за Русия. Ас на Андрей Жеков и 18:23. Русия спечели втората част с 25:18 след ас на Дмитрий Мусерский.

Третата част стартира изключително равностойно и равенството се запази до 7:7 когато Теодор Тодоров изравни. Дмитрий Мусерский изведе Русия напред при 8:7. Последваха 5 поредни точки за България след страхотна игра на Матей Казийски, Цветан Соколов и Владислав Иванов - 12:8. На сервиса за Русия застана гиганта Мусерский и след поредица от силни сервиси и асове Русия изравни при 12:12. Цветан Соколов изведе България напред при 13:13, но Волков изравни за 13:13. Нова мощна атака на Цветан Соколов и 14:13. Отново Цветан Соколов доведе резултата до 16:14, след като заби единична блокада дошла след няколко поредни спасявания в защита на либерото Владислав Иванов. Русия на свой ред излезе напред след няколко отлични сервиса на Волков и добри обигравания в атака на резервата Алексей Спиридонов 17:16. Цветан Соколов изравни при 17:17 и 18:18. Теодор Тодоров направи 19:19, но Русия отново поведе с 20:19. "Сборная" поведе с 23:20 и вече се виждаше победител в гейма, когато България съумя да изравни при 23:23 след атака на Матей. Бирюков изведе Русия до гейм-бол при 24:23, но България изравни при 24:24. Последваха 4 гейм-бола за България, които Русия отрази. Матей Казийски изведе националите до 5-ия гейм-бол след много технична атака. България затвори гейма с 30:28 след атака в аут на руснаците.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 3:1 (25:22, 18:25, 30:28, 25:20)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 5 (3 аса, 2 блока), Цветан Соколов 19 (2 блока), Матей Казийски 17, Тодор Алексиев 13 (2 блока), Теодор Тодоров 8 (1 ас, 4 блока), Виктор Йосифов  3 (1 ас, 2 блока) - Владислав Иванов-либеро (Николай Пенчев, Владимир Николов)
Старши-треньор: Радостин Стойчев
Треньор: Камило Плачи
РУСИЯ: Сергей Гранкин 2, Максим Михайлов 21, Тарас Хтей 9, Денис Бирюков 16, Александър Волков 15, Дмитрий Мусерский 8 - Александър Соколов-либеро (Дмитрий Илиних 2, Александър Бутко, Алексей Спиридонов 5, Николай Апаликов, Хачатур Степанян)
Старши-треньор: Владимир Алекно
Треньор: Олег Молибога.

Източник: Sportal.bg