България се класира за финалите на Световната лига
Автор: Екип Varna24.bg 21:21 / 01.07.2011Коментари (1)520
© studiodechev.com
България отново ще играе на финали на Световната волейболна лига за мъже! Това стана факт тази вечер, въпреки че българските волейболисти допуснаха загуба от Русия с 2:3 (14:25, 25:23, 13:25, 25:22, 11:15) в последния си мач от Група В, който се игра в зала "Конгресна" на ДКС във Варна пред около 5500 зрители. Най-важното от този двубой беше, че България спечели 2 гейма и заветната 1 точка, която бе необходима на тима ни, за да не е най-слабият втори отбор от всички групи.

Така възпитаниците на Радостин Стойче се класираха за Final 8 в полските градове Сопот и Гданск от 6 до 10 юли. Сигурни отбори финалисти са вече световните шампиони от Бразилия, домакините от Полша, Русия, Италия и Аржентина. Очаква се и САЩ утре да спечели срещу Пуерто Рико категорично и да се присъеди към финалистите. Битката за последното 8-о място за финалите е между Куба и Сърбия.

Русия започна вихрено мача и поведе с 5:1 след мощна атака на Тарас Хтей. Това принуди Радостин Стойчев да вземе прекъсв
ане. И след него обаче Русия контролираше играта в мача и "Сборная" дръпна с 8:4 при първото техническо прекъсване след нова атака на Хтей. Разликата нарасна на 6 точки в полза  на Русия при 13:7. Матей Казийски намали до 9:14, но Русия задържа разликата от 6 точки при второто техническо прекъсване след ефективна тройна блокада срещу Тодор Алексиев - 16:10. Алексиев се реваншира за 11:17. Отново Тодор Алексиев направи 12:18. При 13:20 дебют в официален мач за националния отбор на България направи второто либеро на състава ни Мартин Божилов, който замени Тодор Алексиев. Спокойно Русия поведе с 22:14, а Радостин Стойчев взе прекъсване, което обаче не даде желания резултат. Русия затвори първата част с повече от категоричното 25:14...

Българските волейболисти стартираха по-добре втората част и съумяха да поведат с 4:3 след 3 поредни отлични атаки на Тодор Алексиев. Последваха 5 поредни точки… за Русия, а 3 от тях постигна капитанът Тарас Хтей - 8:4. При 9:4 за Русия в игра за България се появи капитанът Владимир Николов, който замени Цветан Соколов. Максим Михайлов направи 10:5, а Денис Бир
юков 11:5. Разликата нарасна на 6 точки при 13:16 след атака на Дмитрий Мусерский. Владо Николов намали с мощна атака по правата до 9:14. Грешка на Сергей Гранкин при разпределянето донесе 10:14. Два поредни единични блока на Теодор Тодоров и България намали до 13:15.  Русия направи 16:13 след поредица от грешки в полето на България. Матей Казийски намали до 17:19, а атака в аут на Михайлов намали преднината до 1 точка - 18:19. Пусната топка от Сергей Гранкин и 21:19 за Русия. Владо Николов изравни за 21:21. Две атаки в аут на Тарас Хтей и на Максим Михайлов и България поведе с 23:21. Страхотна блокада на Виктор Йосифов изведе националите до гейм-бол при 24:22. Мощна атака на Тодор Алексиев и България затвори гейма с 25:23.

Русия поведе още в началото на 3-тата част с 3:1 след атака на Дмитрий Мусерский. Максим Михайлов направи 5:2. България изравни при 7:7 след страхотен блок на Андрей Жеков срещу атака на Тарас Хтей. Равенството се запази до 10:10, след което руснаците поведоха с 12:10. Тук Радостин Стойчев взе прекъсване. Владо Николов намали до 11:12. Второто техническо прекъсване дойде при 16
:12 за Русия след атака на Хтей. Александър Волков застана на сервис, а Русия дръпна с 20:13. Радо Стойчев взе прекъсване, но след него Волков записа ас - 21:13. Без никакви проблеми Волков и компания затвориха 3-тия гейм с категоричното 25:13.

Цветан Соколов замени Владо Николов в началото на 4-тия решаващ гейм. Ас на Динис Бирюков даде преднина на Русия от 4:2. Тодор Алексиев намали до 4:5, а Цветан Соколов до 5:6. Последваха 2 бързи точки за "Сборная" втората, от която с мощна атака на Мусерский през центъра. Цветан Соколов намали до 6:9 с атака по правата. Разликата нарасна на 5 точки при 11:6. Две грешки на руснаците и България намали до 8:11. Тошко Алексиев много технично направи 9:11 след мощен сервис на Матей Казийски. Владимир Алекно взе прекъсване, след което Бирюков атакува в аут 10:11. В игра се появи Христо Цветанов на мястото на Виктор Йосифов. Максим Михайлов направи ас - 13:10. Цветан Соколов намали до 12:13 и 13:14. Техничен блокаут на Тарас Хтей и Русия поведе с 16:14 при второто техническо прекъсване. България изравни при 16:16 след фантастичен единичен блок на Теодор Тодоров. Дмитрий Мусерский с мощна атака в центъра направи 18:16. Цветан Соколов намали до 17:18 с мощна атака по правата. Ас на Теодор Тодоров доведе до равенство 18:18. Цветан Соколов изравни отново за 19:19. С много лек и премерен удар Соколов направи 20:19. Матей Казийски изведе България напред с 3 точки при 22:19. Ас на Мусерский и 21:22. България спечели така важния 4-ти гейм с 25:22 след единичен блок на Цветан Соколов. Така България си осигури участие на финалите на Световната лига в Гданск от 6 до 10 юли.

Тайбрекът започна ударно за отбора на Русия, който поведе с 4:1 и 5:2. "Сборная" дръпна с 5 точки при техническото прекъсване 8:3. Владо Николов се завърна в игра и намали до 5:9. Матей Казийски направи 6:9. Тарас Хтей увеличи разликата до 11:7 за Русия. Блок на Матей Казийски и 9:11. Отново Матей Казийски реализира за 11:12. При следващия сервис Матей прати топката в мрежата - 11:13. Последва феноменален ас на Максим Михайлов и мач-бол за Русия при 14:11. Тошко Алексиев намали до 12:14, но Максим Михайлов записа последната точка в мача - 15:12 в тайбрека и 3:2 гейма за Русия в мача.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 2:3 (14:25, 25:23, 13:25, 25:22, 11:15)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Цветан Соколов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов - Владислав Иванов-либеро (Мартин Божилов, Георги Братоев, Николай Пенчев, Владимир Николов, Христо Цветанов)
Старши-треньор: Радостин Стойчев
Треньор: Камило Плачи
РУСИЯ: Сергей Гранкин, Максим Михайлов, Тарас Хтей, Денис Бирюков, Александър Волков, Дмитрий Мусерский - Александър Соколов-либеро (Дмитрий Илиних, Хачатур Степанян)
Старши-треньор: Владимир Алекно
Треньор: Олег Молибога.