Спортните новини: Днес (0) | Вчера (2)
България изпусна да победи Полша на старта на финалната осмица
Автор: Екип Varna24.bg 00:30 / 07.07.2011Коментари (0)928
©
България започна с драматична загуба от Полша с 2:3 (20:25, 25:23, 25:14, 22:25, 13:15) участието си на финалите на Световната лига по волейбол за мъже в Гданск. Възпитаниците на Радостин Стойчев поведоха с 2:1 гейма, но изпуснаха победата и паднаха с 2:3 от "Дружина полска" в първата си среща в Група Е, която се игра пред около 12 000 зрители в зала "Ерго Арена".

Така България спечели 1 точка от първата среща, а утре Матей Казийски и компания излизат от 18,00 часа срещу Аржентина. Днес "гаучосите" обърнаха Италия с 3:1.

Волейболистите на Полша поведоха с 4:2 в началото на срещата след блокаут на Збигнев Бартман. Блокаут на Матей Казийски и блок на Цветан Соколов изравниха резултата до 4:4. Бартош Курук изведе "Дружина полска" напред с 6:5. Ас и технично отиграване на Михал Ручиак и Полша поведе с 8:5 при първото техническо прекъсване. Тройна блокада срещу атака на Тодор Алексиев и 10:6. Съдийско решение и 11:6. Цветан Соколов намали до 8:11 с перфектен ас. Отново мощна атака на Соколов по блокадата и 9:12. Двойна българска блокада срещу Бартман и 10:12. Нисичкият Михал Ручиак направи 15:11 с атака по правата. Матей Казийски реализира мощна атака при следващото разиграване - 12:15. Отново Ручиак даде аванс на Полша от 16:12 при второто техническо прекъсване. Мощният сервис на Ручиак доведе до контраатака за 18:13 за Полша. Курек направи 19:13. България намали до 15:19. Марчин Мозджонек хвана на блок Матей Казийски и 21:15. Атака на Николай Пенчев и ас на Цветан Соколов намалиха преднината до 17:21. Това принуди Андреа Анастази да вземе прекъсване. След него бомбена атака на Цветан Соколов направи 18:21. Отново перфектна атака на Цвета Соколов и  19:22. Збигнев Бартман изведе Полша до геймбол при 24:20, а последната точка в гейма направи Бартош Курек с мощна атака от втора линия от зона 6 - 25:20.

България поведе с 2:0 в началото на втората част след атака на Цветан Соколов и двоен блок. Последваха 3 поредни точки за Полша и 2:3. Блокада на Тодор Алексиев изведе България напред със 7:5. Последва нова поредица от 3 точки за Полша и 8:7. България излезе напред с 10:9 след грешен полски сервис. Равенството се запази до 13:13. Две бързи точки за Полша на Ручиак и Пьотър Новаковски и 15:13. Цветан Соколов намали до 14:15, но негов сервис в аут даде преднина от 16:14 на "Дружина полска" при второто техническо прекъсване. Мощна атака на Цветан Соколов и блокада на Христо Цветанов донесе равенството 18:18. Тук Андреа Анастази взе прекъсване и след него Полша до 19:18. Матей Казийски изравни за 19:19 с мощна атака. Отново Цветан Соклов направи 20:20. Последва перфектен сервис на Матей Казийски на линията, но … главния съдия отсъди странно аут 21:20. Цветан Соколов изравни резултата до 21:21 и 22:22. Ручиак изведе Полша пак напред 23:22. Два поредни аут на Бартман и България стигна до геймбол 24:23. Матей Казийски записа последната точка в гейма с мощна атака по блокадата - 25:23.

Христо Цветанов остана в игрището и в началото на 3-ата част. Матей Казийски изравни до 2:2, след като Полша бе дръпнала с 2:0. България поведе с 6:3 след страхотен блок на Христо Цветанов. Блокаут на Цветан Соколов и 7:3. Последва перфектен сервис на Андрей Жеков и ас - 8:3 за България по първото техническо прекъсване. Аут в атака на поляците и 9:3 за националите ни. Бърза атака на Христо Цветанов през центъра и 10:4. Тройната блокада свърши перфектна работа за 11:5. Разликата нарасна на 7 точки при 13:6. Виктор Йосифов реализира бърза атака в центъра за 16:10 при второто техническо прекъсване. Андрей Жеков пусна страхотно с една ръка и 17:11. Страхотна атака на Христо Цветанов и 18:12. Цветан Соколов направи 20:12. Матей Казийски заби мощен ас за 22:12. Цветан Соколов заби последните 2 точки в гейма за 25:14.

С равностойна игра до 4:4 започна 4-ия гейм. България излезе напред с 5:4. Тук последваха 4 поредни точки за поляците и 8:5 за тях при първото техническо прекъсване. Курек направи 9:5, Ники Пенчев смени Тодор Алексиев. Цветан Соколов намали до 6:9 с мощна атака по диагонала. Ники Пенчев с технична атака намали до 7:9. Мощна атака на Бартош Курек направи резултата 12:8. Тук Радостин Стойчев взе прекъсване, но веднага след него Курек заби ас - 13:8. Нова атака на Курек и 14:8. Михал Ручиак атакува по правата и 16:9 при второто техническо прекъсване. Владо Николов с технично отиграване намали до 10:16. Блокада на Владо Николов срещу Ручиак и 11:16. Нов блок на Матей Казийски и Христо Цветанов и 12:16. Тук Анастази взе прекъсване. Владо Николов заби мощно за 13:17. Збигнев Бартман направи 20:16. Матей Казийски намали до 18:21. Две поредни точки на Братман и Полша поведе с 23:18. Христо Цветанов и Владо Николов намалиха до 20:23.
Андрей Жеков заби топката в мрежата от сервис и 24:20 за Полша. Христо Цветанов намали с бърза атака в центъра до 21:24. Блок на Христо Цветанов и 22:24. Това принуди Андреа Анастази да вземе второто си прекъсване в гейма. Методи Ананиев би сервиса в мрежата и 20:25.

Решителният тайбрек започна катастрофално за българските волейболисти. Силната игра на Бартош Курек и Збигнев Бартман даде аванс на "Дружина полска" при 5:2. Радо Стойчев взе прекъсване, но и след него поляците доминираха на игрището и поведоха с 5 точки при техническото прекъсване 8:3. Полша поведе с убийственото 11:4 и вече се виждаше как взема лесна победа. Тук контузия в крака получи Збигнев Бартман, който да този момент бе един от двигателите на поляците и бе заменен от Якуб Ярош. Цветан Соколов намали до 5:11. Христо Цветанов намали до 7:11. При 8:12 на сервиса застана Андрей Жеков. Разпределителят на България започна поредица от силни и добре насочени начален удари, които лека, полека започнаха да дават успех и  колкото и невероятно да изглеждаше България стигна до равенството при 12:12 след 4 поредни точки. Следващият сервис Андрей би малко в аут. Радо Стойчев взе прекъсване, но след него Матей Заби атака в аут и мач-бол за Полша при 14:12. Матей Казийски намали до 13:14, но в следващото разиграване резервата Гжегош Кошок реализира бърза атака през центъра и Полша спечели тайбрека с 15:13 и мача с 3:2 гейма.

ПОЛША - БЪЛГАРИЯ 3:2 (25:20, 23:25, 14:25, 25:22, 15:13)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 2, Цветан Соколов 27, Матей Казийски 18, Тодор Алексиев 6, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов 5 - Владислав Иванов-либеро (Николай Пенчев 3, Методи Ананиев, Христо Цветанов 7, Владимир Николов 4, Георги Братоев)
Старши-треньор: Радостин Стойчев
Помощник-треньор: Камило Плачи
ПОЛША: Лукаш Зигадло 2, Збигнев Бартман 18, Пьотър Новаковски 16, Марчин Мозджонек 7, Михал Ручиак 8, Бартош Курек 23 - Кжиштоф Игначак-либеро (Павел Воицки, Якуб Ярош, Михал Бакиевич, Михал Кубиак)
Старши-треньор: Андреа Анастази
Помощник-треньор: Андреа Гардини.

Източник: Sportal.bg