Спортните новини: Днес (0) | Вчера (2)
5 от 5 за баскетнационалите на европейското във Варна
Автор: Екип Varna24.bg 20:48 / 28.07.2011Коментари (0)440
© Bgbasket.com
България постигна пета поредна победа на европейското първенство по баскетбол за младежи до 18 години и се класира за полуфинала на турнира. Домакините днес се наложиха с 81:72 над тима на Дания. Димитър Димитров завърши мача с дабъл-дабъл - 28 точки и 12 борби. В събота националите ни ще срещнат Черна гора в мач за класиране на финала и влизане в дивизия А. Дания пък ще играе срещу отбора на Швеция.

Наставникът на България Любомир Минчев започна със следната стартова петица - Деян Карамфилов, Павлин Иванов, Тенчо Тенчев, Велислав Гълъбов и Димитър Димитров. Домакините започнаха отлично срещата и набързо поведоха с 8:2 точки. След този резултат обаче българите започнаха да допускат много грешки, особено в стрелбата, в резултат на което датчаните успяха да намалят пасива си на 1 точки при 12:11. Домакините обаче изиграха много силни последни 2-3 минути на първата част и в края й авансът им бе 14 точки - 27:13.

В началото на втората четвърт играчите на Дания отбелязаха 6 безответни точки и разликата бе намалена на 8 точки в полза на домакините. Българите допускаха грешки в атака, но с добра защита не позволиха на гостите да намалят още разликата в резултата. Играчите на България дори успяха да увеличат още малко преднината си и минута и половина преди почивката разликата стана 16 точки - 44:28. На полувремето домакините имаха аванс от 14 точки - 47:33.

Третата четвърт започна много оспорвано и резултатът се движеше кош за кош. След 56:42 за българите домакините показаха кошмарна игра и позволиха на Дания да реализира 11 безответни точки и да намали изоставането си на само 3 точки - 56:53. Домакините обаче се съвзеха бързо и успяха да вкарат 6 срещу 0 точки и авансът им отново стана 9 точки. Преди решителната 4-та част България имаше аванс от 10 точки - 66:56.

Последната четвърт и двата отбора допускаха много грешки, но все пак в средата на частта българите имаха аванс от 13 точки - 74:61. До края на мача в играта на двата отбора имаше доста грешки, домакините поддържаха аванса си заслужено спечелиха двубоя.

Следващата среща на националите ни е в събота срещу отбора на Черна гора в събота от 18.15 часа.

Среща от втората фаза на европейското първенство по баскетбол за младежи до 18 години дивизия Б:
България - Дания 81:72 /27:13, 20:20, 19:23, 15:16/ зала "Конгресна", Дворец на културата и спорта;
съдии - Владимир Окриленко /Русия/, Мака Купаладзе /Грузия/, Ерез Гурион /Израел/;
най-резултатни: - за България - Димитър Димитров - 28 т.; - за Дания - Есбен Рейнхолт 18 т.;

Източник: Sportal.bg