Спортните новини: Днес (2) | Вчера (3)
Национали са №1 на Галата – Варна
Автор: Екип Varna24.bg 23:01 / 07.08.2011Коментари (0)1306
© Petel.bg
Венцислав Айдарски спечели 71-ото издание на плувния маратон Галата-Варна. 20-годишният национал измина дистанцията от 4400 метра за време 47 минути и 17 секунди. Айдарски, който само преди седмица стана 23-и на 1500 метра на световното първенство в Шанхай, участва за първи път в маратона във Варна. Втори остана миналогодишния победител Александър Николов, а трети Любомир Ангелов. Най-бърза при жените е друга националка – Нина Рангелова. Младата пловдивчанка даде време 50 минути и 37 секунди и остави зад себе си миналогодишната победителка Мария Златкова, и Лидия Петрова. Рангелова е печелила и четирите си участия в маратона. Галата-Варна е най-старото плувно състезание в България , а наградният му фонд тази година бе 5000 лева. Участниците бяха общо 248, което се доближи до рекорда от миналата година, когато ентусиастите бяха 251. Организатори на прявата са Военноморските сили на Република България, Община Варна и плувен спортен клуб "Черно море–Армее
© Petel.bg
ц". Победителите в двата пола получиха по 700 лева от наградния фонд, а с парични премии бяха възнаградени класиралите се до шесто място.
Купата на кмета за най-добре представил се варненец взе Александър Шопов. Специалният приз на "Черно море-Армеец" отиде при Николай Кунчев. Имаше и чужденци - от Македония, Русия и Естония. Премията за плувец (200 лв.) с увреждания взе Иван Иванов (66 г.) - инвалид 2-ра категория. Варненецът Янаки Ялъмов (75 г.) пък участва за рекорден 49-и пореден път в маратона. Той е с най-много стартове в тази плувна надпревара. Сред участниците бяха директорът на ОДП-Варна - комисар Димитър Димитров, и бившият футболен национал Иван Петров.
Традиционно за преплували разстоянието се считаха всички, които са пристигнали на финала 90 минути след старта. Това бяха 229 души от общо 248 стартирали. Маратонът Галата - Варна е най-старото плувно състезание от този род у нас. Провежда се всяка година от 1939-а насам.