Спортните новини: Днес (2) | Вчера (3)
Баскетнационалите на крачка от победа над Словения на ЕП
Автор: Екип Varna24.bg 19:56 / 31.08.2011Коментари (0)296
©
България загуби първия си мач на Евробаскет 2011 в Литва. В среща от група D нашите национали загубиха от четвъртия от миналото първенство Словения с резултат 59-67. Разликата се получи в последните секунди, като българите имаха реален шанс да спечелят срещата. Във финалните четири минути и 49 секунди обаче Словения завърши мача със серия от 16-2 и така спечели. В утрешната програма от 15.30 часа България излиза срещу Белгия, докато словенците играят с Украйна от 21.00 часа.И двата отбора стреляха ужасяващо от тройката. Те вкараха на три пъти, като словенците имаха 26 опита, а нашите 21. Често обаче българите бяха оставяни сами и ако имаха малко повече късмет резултатът можеше и да е различен. Все пак нашите заслужават похвали за представянето си в първия двубой, а сега остава само да повторят най-вече играта си в защита и желанието за успех срещу Белгия и да гонят първа победа.Нашите не се уплашиха от името на Словения и от първите минути започнаха да играят смело. Българите поведоха за първи път при 11-9, но пък след това съперникът направи 4 поредни бързи атаки след наши грешки и направи серия от 8-0. Българите все пак върнаха 4 точки и след първата част Словения водеше със 17-13.Словенците почнаха втората част малко по-добре и вдигнаха разликата на 9 точки при 23-14. До края на първото полувреме обаче нашите оправиха защитата и трудно допускаха съперника да отбележи. Така нашите отново намалиха резултата и след 20 минути изоставаха с 4 точки, 25-29.С тройка на Филип Виденов резултатът стана 30-31. Тогава обаче последния серия от 12-2 за Словения и разликата за първи път стана двуцифрена. Българите не се стъписаха от това и отново се възползваха от лошата стрелба на съперника, за да намалят изоставането си. След 30 минути Словения водеше с 47-40 и шансовете за нашите оставаха.България почна силно последната четвърт и много скоро изравни за 48-48. Яка Лакович спря серията с тройка, но кошове на Ърл Роуланд и Филип Виденов изведоха българите напред. След нова грешка на словенците и открадната топка на американеца, той вкара кош и фаул за 4 точки аванс, четири минути преди края. Малко след това Матияж Смодиш извърши нарушение и получи и технически, което означаваше четири наказателни удара и топка за нашите. Българите вкараха само два наказателни и качиха аванса си на 6 точки, но пък с тройка на Еразъм Лорбек и кош на Зоран Драгич словенците намалиха на 56-57, три минути преди края. В следващата атака на нашите Деян Иванов хвана борба в нападение и вкара, но съперникът ни направи серия от 6-0 и дръпна с 4 точки при оставащи минута и 21 секунди. Българите обаче сбъркаха в следващата си атака и Горан Драгич вкара, което на практика реши и мача.
Най-резултатен за нашите момчета беше Ърл Роуланд с 20 точки, а Филип Виденов приключи с 14. Варненецът Деян Иванов завърши двубоя с пет точки, 11 борби и 2 асистенции, а неговият брат близнак Калоян вкара същия брой точки. От другите варненци Божидар Аврамов вкара две точки, а Сашо Янев не игра. Утре в 15,30 ч. България излиза срещу Белгия.

Източник: BGbasket.com