Спортните новини: Днес (2) | Вчера (3)
Волейнационалките спечелиха олимпийската предквалификация
Автор: Екип Varna24.bg 19:44 / 12.11.2011Коментари (0)399
©
Българският национален отбор по волейбол за жени спечели олимпийския предквалифика- ционен турнир в Баку (Азербайджан). Момичетата на Марчело Абонданца победиха домакините от Азербайджан с 3:2 (25:12, 21:25, 25:18, 15:25, 15:9) във финала, игран тази вечер в Двореца на спорта в азербайджанската столица. Така българките се класираха за същинската европейска олимпийска квалификация в Турция (Истанбул) през май следващата година.

Срещата започна по-добре за домакините, които поведоха с 5:2, но българските момичета веднага изравниха при 5:5 след два аса на Добриана Рабаджиева и дори дръпнаха с 8:5 след грешка на Анастасия Гурбанова, контра на Елица Василева и нов ас на Рабаджиева. Постепенно разликата нарасна до 12:7 след две блокади на капитанката Страшимира Филипова, а след това на 14:8 след блок на разпределителката Диана Ненова, което накара азербайджанският наставник Фаиг Гараев да вземе тайм-аут. Въпреки това, втората техническа пауза дойде при 16:11 за българките след сервис в аут на влязлата като резерва за азерките Оксана Мамадярова. Последваха две блокади на Цветелина Заркова и атака в аут на звездата на Азербайджан Полина Рахимова и 19:11. Разликата продължи да расте до 23:12 след аут на Гурбанова и успешни контри на Ева Янева и Доби Рабаджиева, след което възпитаничките на Марчело Абонданца взеха спокойно гейма с разгромното 25:12 след нов блок на Рабаджиева и ас на Ненова.

В началото на втората част азерките дръпнаха с 4:2 след грешка на Страши Филипова и блокада на Оксана Пархоменко, но България веднага изравни при 4:4 след колективна грешка на Азербайджан и ас на Ева Янева, след което дори поведоха с 6:4 след аут на Ксения Коваленко и контра на Елица Василева. Последва нов обрат и 7:6 за домакините след блокада на Одина Алиева, ас на Коваленко и грешка в атака на Страши Филипова. Първото техническо прекъсване, пък дойде при 8:7 за Азербайджан след технична атака на Алиева. Постепенно резултатът стана 11:8 след атака в аут на Доби Рабаджиева и ас на Алиева, което накара Марчело Абонданца да поиска тайм-аут. Независимо от това, разликата се запази до 14:11, след което последваха пусната топка на Коваленко и нова блокада на Пархоменко и 16:11 за Азербайджан. Двата отбора продължиха равностойно до 19:14, след което резултатът стана 20:14 след грешка на българската разпределирелка Диана Ненова и второ прекъсване за Абонданца. Българките съумяха да намалят до 21:18 след две атаки в аут на Рахимова и Алиева и контра на Диана Ненова, но в крайна сметка Азербайджан спечели гейма с 25:21 след успешна атака на Полина Рахимова и изравни на 1:1.

Българските волейболистки поведоха и в третия гейм с 3:1 след атака от втора линия на Елица Василева и пусната топка на Цвети Заркова. Азерките изравниха при 4:4 след атака на Анастасия Гурбанова и блокада на Ксения Коваленко. Все пак първата техническа пауза дойде при 8:5 за България след две грешки на Рахимова и контраатака на Доби Рабаджиева. Разликата набъбна до 12:7 след отлична изява на Цвети Заркова и поредна успешна контра на Доби Рабаджиева. Равностойната игра продължи до 14:9, след което последва поредна грешка на домакините и блокада на Цвети Заркова и 16:9 за българките. Българските момичета запазиха преднината си до 20:13 след мощна атака на Елица Василева, след което спокойно затвориха гейма при 25:18 в своя полза след атака от втора линия на Ели Василева и поведоха с 2:1.

Четвъртият гейм тръгна добре за волейболистките на Азербайджан, които поведоха с 5:2 след технично отиграване на капитанката Оксана Пархоменко и две блокади на Ксения Коваленко. Въпреки тайм-аута за Марчело Абонданца, първото техническо прекъсване дойде при 8:3 за азерките след контра на Полина Рахимова и блокада на Одина Алиева. Постепенно домакините увеличиха преднината си на 12:5 и 16:8. Азербайджан продължи със силната си игра, като направи резултата 19:10 в своя полза, след което спечелиха гейма с 25:15 и вкараха мача в тайбрек.

Българските "лъвици" започнаха по-добре в петия решителен гейм, като дръпнаха с 5:2 след две атаки на Ева Янева и една на Елица Василева. Независимо тайм-аута за Фаиг Гараев, разликата нарасна до 8:3 след две грешки на Полина Рахимова и Анастасия Гурбанова. Постепенно домакините намалиха изоставането си до 9:6 след блок-аут на Одина Алиева и блокада на Айнур Каримова. България веднага си възстанови преднината и дори я увеличи до 12:6 след контра на Елица Василева, след което без проблеми спечели гейма с 15:9 след поредна грешка на Полина Рахимова, а с това мача с 3:2 и турнира.

Най-полезна за българския тим бе отново Елица Василева с 10 точки (2 блока, 24% ефективност в атака и 40% позитивно посрещане), а Добриана Рабаджиева (3 блока, 1 ас, 20% ефективност в атака и 25% позитивно посрещане) и звездата Ева Янева (2 блока, 1 ас, 21% ефективност в атака и 67% позитивно посрещане) добавиха по 9 точки за успеха. За азерките Ксения Коваленко реализира 13 точки (3 блока, 1 ас и 50% ефективност в атака). а Анастасия Гурбанова и Одина Алиева завършиха с по 12 точки, но и това не помогна.

АЗЕРБАЙДЖАН - БЪЛГАРИЯ 2:3 (12:25, 25:21, 18:25, 25:15, 9:15)
АЗЕРБАЙДЖАН: Оксана Пархоменко 5, Одина Алиева 12, Айнур Каримова 2, Анастасия Гурбанова 12, Полина Рахимова 4, Ксения Коваленко 13 - Валерия Коротенко-либеро (Даря Заманова, Оксана Мамадярова, Оксана Кисельова, Натаван Гасимова)
Старши-треньор: Фаиг Гараев
БЪЛГАРИЯ: Добриана Рабаджиева 9, Цветелина Заркова 8, Ева Янева 9, Елица Василева 10, Страшимира Филипова 4, Диана Ненова 7 - Мария Филипова-либеро (Емилия Николова, Любка Дебърлиева 1, Габриела Коева)
Старши-треньор: Марчело Абонданца.

Източник: Sportal.bg