© | | Честит празник на всички българи! Честит празник и на всички моряци! Днес, 3 март 2012 година се навършват 99 години от основаването на първия футболен клуб в България. Нека всички граждани на Варна се гордеят, че от нашия град тръгна Цар Футбол в страната ни. Не на второ място за първи път тук глава преклони европейското страшилище Аякс на митичния Юрий Гагарин. Единствено на този стадион гостува и легендарния Манчестър Юнайтед. На прага на новото първенство аз Илко Петров-Джулиано и всички от таверна ОЛИМП желаем много успехи на нашите зелено-бели любимци. Радвайте ни като резултати от незабравимите мачове Черно море - Левски 4:1, ЦСКА - Черно море 1:2 и двубой като следния: Щутгарт - Черно море 2:2 - бяхме на броени минути от следващата фаза в Лига Европа. Дай Боже догодина, когато е кръглата ни годишнина да оставим диря по-трайна от нашето раждане! Нещо от официалната страница на любимия ни отбор: “НЕ СЕ ГАСИ ТУЙ, ЩО НЕ ГАСНЕ!…" Многобройните печатни издания от миналото столетие, както и предаванията и филмите по електронните медии, почти изчерпиха темата за приноса на Варна и на клубовете – предшественици на ПФК “Черно море" за развитието на популярната игра. Клубно пристрастни, много автори на писаното и показаното, обаче често тенденциозно подминаваха дати и събития, за да изтъкнат собствените си или достойнствата на своите организации.
Простено да им е!
Оставаме и днес снизходителни към насилието над историята, защото делото на радетелите на футболната магия от предците на ПФК “Черно море" не е свещ да я духнеш и да угасне. То е огън, който и днес гори в сърцата на хиляди варненци с обич, признателност, благодарност и готовност да се продължат славните традиции и по повод, на който многоуважаваният във футболния свят спортен журналист Климент Симеонов написа следното откровено признание: “Традицията, с която варненци винаги и с право са се гордели, откроява през ХХ век фигурите на изтъкнати радетели на футбола – деятели, треньори, състезатели и съдии, които правят чест и на цяла България."
За да установим точната дата на създаването на БФК “Черно море" е необходимо да погледнем в "Енциклопедия на световния футбол“ от Ричард Хеншоу, 1979, NEW PUBLIC BOOKS, Washington DC, USA.
“Български студенти в университета в Константинопол през 1909 г. формират футболен клуб “13", наименуван така на името на тринадесетте му члена. В края на академичната година студентите се връщат в София и техният клуб се установява в столицата… Скоро след това е основан “Спортист" – Варна. Със “Славия" и “Левски" това са най-старите клубове в България“. “Спортист" се обединява на 24 май 1914 г. със създаденото на 3 март 1913 г. дружество “Галата", преименувано по предложение на учителя Карел Шкорпил на старото име на река Камчия – “Тича". Новото дружество се преорганизира в ученическо спортно-туристическо дружество “Река Тича", а от 21 януари 1919 г. се нарича само “Тича". Редно е черноморци да зачитат за година на създаването на клуба си 1909 г. – годината на създаването на най-стария предшественик на “Черно море" – “Спортист", а не 1913 г.
Източник: ОЛЕ-БГ |