Спортисти припкат за медали след няколко сеанса с ТЕС и психотерапия

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
18:58 / 25.03.2012
1254
Добринка Тотева се занимава с психология от 13 г. Основно семейно консултиране, на деца, на фирми, както и спортна психология. За нуждите на работата си се ориентира и към авангардната ТЕС терапия.
С помощта на психологията и ТЕС апарата
се получава особено добър ефект при спортистите - разкри тайни от занаята Добринка Тотева. – Повлияват се слабите им места. Резултатът е бърз и траен. Самият сеанс трае около час и на фона на музика се прави сугестивна психотерапия, в комбинация спортистът автогенно се самонастройва. Той трябва да се научи сам да го прави това преди състезание. Възможно е след 6 – 12 процедури. И така да влезе във форма точно за решаващия старт.
Имам опит с бойните спортове и плуването,
но са правени изследвания с борци и стрелци, където концентрацията е много важна. Възстановяването на състезател от голямо натоварване с ТЕС терапия нормализира почти веднага сърдечния ритъм. Постигаме добри резултати при аклиматизация и смяна на часовите пояси. А всеки, който се е сблъсквал с това, знае колко е важна релаксацията на организма и настройката на “биологичния часовник".
На този етап обаче само 10 спортисти от Варна
се престрашават да идват на сеанси. Явно все още не може да навлезе като полезна практика. Треньорите трудно възприемат нас, психолозите. Като цяло самият треньор е нелош психолог и въздейства по някакъв начин на възпитаниците си. Но има и неща, които са строго професионални. Стастистиката сочи, че обикновено състезателите идват на своя глава. По-големите заради резултатите, малките – от родителите. Когато се формират характери (особено на деца до 18 г.), спортната психология е почти семейна. Работя и с родителите, и с тренъора. В колективните дисциплини се налага да се прави профил на всеки състезател и сработването им като колектив. Имам планове и за различни групови терапии, които да изграждат спойката в отбора. Има много възможности.
Случвало ми се е в колективните спортове
да виждам как няма никакъв синхрон между състезателите на терена. С около 1 час седмично подобни грозни сцени няма да се наблюдават. Важното е да има желание да се работи с методите на психологията и ТЕС терапията. Последната е особено полезна в спорта, защото се повишава ефективността на тренировъчния процес поради подобряване поносимостта на пикови натоварвания, подем на работоспособността при тренировки, ускоряване на възстановяването, сваляне на стреса, ускорява се възстановяването след спортни травми. Всички плюсове на този вид терапия могат да се ползват от варненските спортисти за постигане на по-високи резултати. А кръгът на противопоказания е твърде ограничен!
90% от процесите в тялото минават през мозъка,
а мнозина не се престрашават да опитат. Няма проблеми да се опита, шансът за успех е много голям. Искат се усилия за постигане на резултат, но има нужда и от човешки качества, и от психическа нагласа. Не е правилна работата на принципа “проба – грешка". Съществуват готови методики, които се прилагат за всякакъв тип спортисти. Много от тях четат литература по темата, но не всичко могат да направят сами. Тогава се намесваме ние. Показваме кое как става и после се постига резултатът. Има изследване, че ако спортист лежи (лекоатлет например, който скача препятствия) и мисловно отиграва ситуациите една след друга, мозъкът подава идентични сигнали към мускулите като при реално бягане. По този начин се постига една т.нар. мисловна тренировка, в която е много важно да се обръща внимание на последователността на етапите, а не директно на крайния резултат.
Някои се страхуват да вземат медал!
Това често не се осъзнава дори от самия състезател. Дълбоко в себе си той не чувства, че заслужава да застане на почетната стълбичка. Резултатите от това често са плачевни. Синдромът “страх от загуба" също трябва да се консултира със спортен психолог. Ако не можеш сам да го решиш, търсиш специалист. Той ще покаже пътя, а проблемът после може сам да се реши.
Имам повторение в около 60% от случаите,
които редовно идват при мен преди състезание. Ползват и ТЕС терапията. По принцип психотерапията продължава различно време. За 2 – 3 месеца нещата могат да се “изчистят" и няма нужда да бъда патерица на този или онзи спортист. Той вече е готов сам да си поеме пътя към медалите.


Източник: Борис Проданов, вестник "Черно море"


Виж коментарите (0)
Мачовете по ТВ! Пълна програма на всички мачове на живо по телевизиите.
Свали на своя телефон: Android или iOS!
Още спортни:
Вчера: 2
Днес: 3


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).