Спортните новини: Днес (2) | Вчера (3)
Григор Димитров тръгна лесно на Ролан гарос
Автор: Екип Varna24.bg 16:58 / 28.05.2013Коментари (0)897
©
Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за втория кръг на Откритото първенство на Франция, след като съперникът му Алехандро Фая се отказа в началото на втория сет заради болки в лакътя. Колумбиецът, който е под номер 74 в световната ранглиста, загуби първия сет с 4:6 и изоставаше с 0:1 във втория, когато реши доброволно да приключи участието си в Париж. Така след едва 58 минути игра поставеният под номер 26 в основната схема хасковлия си осигури участие във втория кръг на "Ролан Гарос", където негов съперник ще бъде победителят от мача между 171-ия в света Алекс Кузнецов (САЩ) и участващия с "уайлд кард" 19-годишен Лука Пуи (Франция).

Днешната програма на втория за годината турнир от Големия шлем започна с близо три часа закъснение заради дъжд над френската столица. Малко преди 15,00 часа 22-годишният Димитров и 7 години по-възрастният от него Фая все пак излязоха за началото на двубоя. Още в първия гейм колумбиецът стигна до точка за пробив, но не се възползва от шанса си. До 3:3 силите бяха изравнени, но именно тогава Фая реализира третия си брейкпойнт в седмия гейм и стигна до пробива - 4:3. Отговорът на 28-ия в света Григор обаче бе повече от категоричен. Българинът обърна сервис гейма на съперника си от 0:40 и върна баланса в резултата след нов пробив - 4:4. Нещо повече - първата ни ракета демонстрира характер, взе последвалото си подаване, след което направи нов пробив и спечели сета с 6:4 след 48 минути игра.

Както и в първата част, във втората отново колумбийският тенисист стигна пръв до точка за пробив. Въпреки че Григор прояви колебание при сервиса си в първия гейм, той все пак спаси брейкпойнта и поведе с 1:0. При изоставане от 0:30 точки при собственото си подаване във втория гейм Фая взе решение да прекрати участието си в турнира заради контузия на лакътя. По този начин Димитров записа първата си победа срещу този съперик и за втора поредна година преодолява откриващата фаза на "Ролан Гарос". При победа в следващия си двубой хасковлията най-вероятно ще се изправи срещу лидера в световната ранглиста Новак Джокович (Сърбия). С днешния успех българинът си осигури 45 точки за световната ранглиста.

Григор приключи мача с 2 аса, 14 печеливши удара и 16 непредизвикани грешки. Българинът направи само една двойна грешка. От своя страна, Фая се отчете с една директна точка от сервис и една двойна грешка. Печелившите удари за колумбиеца бяха 6, а непредизвиканите грешки - 15.

Източник: Sportal.bg