Разгромихме финландците като гости
Автор: Екип Varna24.bg 20:54 / 04.07.2008Коментари (0)525
© Sportal.bg
Волейболистите от националния отбор на България постигнаха поредна  страхотна победа в Световната лига. Макар и без селекционера Мартин Стоев националите отнесоха Финландия с категоричното 3:0 (28:26, 30:28, 25:19) в първата среща от 4-тия кръг на Група "С" на Световната лига.

Срещата започна много равностойно, като до 8:8 резултатът се движеше точка за точка. Последваха 3 безответни точки за домакините от Финландия - 11:8, и това принуди Владислав Тодоров да поиска прекъсване. То даде веднага резултат - последваха 3 точки за България 11:11, втората от която дойде след страхотна единична блокада на Краси Гайдарски. Двата отбора си размениха по няколко успешни разигравания до 14:14.  Второто техническо прекъсване дойде при 2 точки аванс за България - 16:14, след отлична тройна блокада. Атаки на Костадин Стойков и Дани Милушев дадоха аванс от 4 точки до 18:14. Домакините успяха да изравнят при 21:21 след много добра игра на разпределителя им Мика Еско и на Мика Ойванен. Възпитаниците на Владислав Тодоров първи стигнаха до геймбол при 24:23. Българските волейболисти не успяха да затворят гейма както при него, така и при следващите два опита при 25:24 и 26:25. В крайна сметка при 4-тия опит Костадин Стойков донесе успеха в първата част с 28:26 след отлично изпълнен начален удар от Андрей Жеков и контраатака на Стойков.

Втората част се разви в първите минути по идентичен начин като първата. Равенството в играта и резултата се запази до 7:7 и 11:11. Силна игра в атака на Краси Гайдарски и останалите български волейболисти донесе преднина от 2 точки при второто техническо прекъсване - 16:14. Финландците успяха да изравнят при 16:16. Равенството се запази до 21:21 и после домакините поведоха с 23:21 и стигнаха първи до геймбол при 24:22. Влезлият малко преди това в игра Боян Йорданов върна България в мача, като намали до 23:24. Страхотна единична блокада на Андрей Жеков донесе равенството 24:24. Боян Йорданов изведе България до геймбол при 25:24. Финландия записа две поредни точки, втората от която дойде след ас на Анти Ситела 26:25. Тук Краси Гайдарски взе игра в свои ръце и записа две поредни точки с бързи атаки през центъра 27:26. Драмата продължи и домакините изравниха при 28:28. Все пак България стигна до успех и във втората част с 30:28 след мощна атака от втора линия и зона 6 на Тодор Алексиев.

Финландците стартираха устремно в третата част. Скандинавските възпитаници на италианския наставник Мауро Беруто поведоха с 3:1 и 8:5 до първото техническо прекъсване, като осмата точка дойде след ас на Анти Ситала. Краси Гайдарски поведе съотборниците си на обрат и българските волейболисти записаха 4 поредни точки и поведоха с 9:8. Тимът на "Суоми" не се предаде и на свой ред излезе напред с 13:11. Това сякаш раздразни момчетата на Владислав Тодоров и последва много силна тяхна игра. Дани Милушев и Методи Ананиев бяха неудържими в атака и на начален удар и второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за България. Авансът нарасна до 4 точки 19:15. С последни усилия фините намалиха до 18:19, но това бе предел на възможностите им. Българите се развихриха и затвориха леко гейма с 25:19, а с това спечелиха и мача с категоричното 3:0 гейма.

Това бе 5-а победа за България в Група "С" на Световната лига. Поражението бе 7-о поред за Финландия от 7 мача. Утре 5 юли от 18,30 часа Финландия и България ще изиграят и втората среща от 4-ия кръг отново в "Тампере Айс Хол". При победа на България нашият тим запазва всички шансове да спечели първото място в групата и да се класира за финалите в Рио де Жанейро (23 - 27 юли).

ФИНЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3 (26:28, 28:30, 19:25)