Волейнационалите паднаха от Финландия и са без шансове за първото място
Автор: Екип Varna24.bg 20:29 / 12.07.2008Коментари (0)572
© Sportal.bg
Националният отбор на България загуби с 2:3 гейма (28:30, 25:18, 23:25, 29:27, 15:17) от Финландия в мач от група "C" на Световната лига по волейбол. Двубоят се играе във варненската зала "Конгресна". Първата част завърши при резултат 30:28 в полза на Финландия, във втората България се наложи с 25:18, а гостите отново поведоха след 25:23 в третия. След драматично 29:27 в четвъртия се стигна до изравняване и победителят в мача трябваше да се определи след тайбрек, който бе спечелен от гостите със 17:15.
След тази загуба България вече няма и теоретичен шанс за първото място в крайното класиране в групата и участие в заключителния финален турнир, който ще се проведе в Бразилия.
Срещата започна доста равностойно до 5:4 в първия гейм в полза на България, когато след успешни атаки на Владимир Николов и Евгени Иванов българските волейболисти поведоха със 7:4, а първата техническа пауза дойде при 8:5. След нея гостите от Финландия подобриха играта си и успяха да изравнят за 10:10. Най-добрият волейболист в Европа за 2007 година Матей Казийски изпълни няколко отлични сервиса и България поведе с 16:11. Треньорът на финландския отбор даде отлични наставления на тима си по време на втората техническа пауза и резултатът стана 16:15. Последваха поредица от грешки в посрещането на българите и Финландия поведе с 19:17. В игра се появи капитанът на България Пламен Константинов и разликата от две точки бе заличена. Успешна атака на Владимир Николов по блокадата доведе резултата до 23:23. Геймът завърши 30:28 в полза на Финландия.
Вторият гейм започна силно за България и възпитаниците на Мартин Стоев успяха да поведат със 7:2. Финландските волейболисти успяха да намалят до 10:5, но след отлични действия на българската блокада резултатът стана 13:6, а втората техническа пауза във втория гейм дойде при 16:10. След отлична игра на Казийски и Алексиев се стигна до 19:11, а въпреки смените, които предприе селекционерът на гостите Мауро Карузо, геймът завърши 25:18 в полза на България.
В третата част българите поведаха с 3:0, но допуснаха изравняване. Отново Казийски бе в основата на преднина от 8:5, а след още две точки на 9:6. След този резултат финландските волейболисти подобриха играта си, успяха да изравнят и поведоха с 16:14. След колективни грешки в състава на България резултатът стана 23:20 в полза на Финландия. Геймът завърши 25:23 и Финландия поведе с 2:1 гейма.
Българските волейболисти започнаха по-силно и четвъртия гейм на срещата, като успяха да поведат с 3 точки и първата техническа пауза за тази част бе при 8:5 в тяхна полза. Стигна се до 13:10 преди две последователни успешни атаки на гостите. Въпреки 14-ата точка за България, последваха нови 4 в полза на Финландия и при резултат 16:14 за гостите двата тима се оттеглиха за втора техническа пауза. След нея добри изяви на Николов и Богданов изравниха резултата, а две грешки в атака за финландските волейболисти дадоха нова преднина на българите. Резултатът стана 23:23, а след успешна така на Казийски се стигна до 24:23. Стигна се до ново равенство 26:26, преди геймът да завърши 29:27 в полза на България.
Тайбрек трябваше да реши победителя в срещата и той започна много оспорвано, като вървеше точка за точка до 6:6. Последваха три точки за Финландия и гостите поведоха с 9:6. Добри изяви на Константинов и Казийски възстановиха равенството. Нови добри изяви на българския отбор доведоха резултата до 13:12, но се стигна до ново равенство. Мачът завърши с победа за Финландия след 17:15 в петия гейм.

Източник: focus-sport.net

Стефанос Циципас: Григор Димитров за президент на Европейския съюз