"Дисциплината тук е важна. А основният урок - когато се учиш да плуваш никога не търси дъното за тласък" - така учителят Виктор Койчев дава първите си наставления към учениците от 9-ти клас на столичното училище "Хенри Форд", цитиран от БНТ.
За учениците тук часовете по физкултура са повече от задължение. Те им позволяват да практикуват хобито си и то в училище.
"Аз честно казано предпочитам волейбола, но и плуването е хубав спорт, защото развива гръбначния стълб и подпомага растеж", споделя ученик.
"Ъпгрейдва всички мускули и става по-равномерно", добавя друг.
В гимназия "Хенри Форд" си имат собствен басейн и могат да плуват по да часа седмично, а всички останали, които нямат техния късмет могат все пак да плуват срещу 8 лева или да се възползват от безплатните програми на Министерството на спорта.
Като например програмата ,,Научи се да плуваш". Всички училища и детски градини могат да кандидатстват. В крайна сметка винаги има още едина опция - като да плуваш срещу заплащане.
"За едно детенце в моловете на един детски кът е 8 лева да си скача детето в балони в батути на прахоляка. А тук при нас за 8 лева един час е спокойно за здраве, за дробчета, за организъм, за всичко" , казва Александър Шишков - служител в Национална спортна база, басейн "Диана".
Оказва се повечето посетители тук предпочитат абонаментните карти. Най-изгодно излиза да си платиш за 16 посещения. Те струват 100 лева, 12 посещения - 80 лева , а за 8 урока по плуване цената е 60 лева. Има и преференциални цени. За спортни клубове и за училища и детски градини, цената за един час за един коридор е 36 лева с ДДС.
Във Варна може да се плува на открито и през зимата. И децата с увреждания имат лесен достъп до басейните. А за най-малките е изграден специален, където на година се обучават по 1000 малки плувци.
Цените в морската ни столица започват от 50 стотинки за децата, а за ученици и студенти достигат до 2 лева на час.