"Виждам, че студентите са доволни, а това означава, че и ние сме доволни, защото сме направили програма, която да е от полза за тях. Благодаря на яхтклуб "Кап. Георги Георгиев - Порт Варна" за начина, по който се организира тази студентска регата, в която 96 студенти от варненските университети за първи път усетиха магията на ветроходството.
Проектът е много интересен и догодина ще продължим работа с яхтклуба и ще го разширим. Спортът е най-мощното средство, което може да откъсне ученици, студенти и младите хора от различните изкушения и форми на зависимости. Така че, ако тази година всичките проекти бъдат толкова успешни, колкото е вашият, през следващата ще продължим на още по-високи обороти", заяви Кралев.
Национална програма за младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта е с бюджет от 2 млн. лв. и акцентира върху превенцията на агресията и различни форми на зависимост сред младите хора с цел подобряване средата им на живот.
Проектът "Ветроходна академия" е финансиран от Министерството на младежда и спорта с 39 226 лв. Неговата идея е да популяризира ветроходството като начин за изграждане на навици за здравословен и физически активен начин на живот сред младежите. В обучението участваха 96 студенти от 18 до 29 годишна възраст от петте варненски университета и междууниверситетски отбор.
С проекта се изгражда социално-отговорно поведение сред младите хора чрез участието им в организирана спортна проява - междууниверситетска регата, превенция на рисково поведение при различни форми на зависимости чрез създаване на условия за активни занимания със спорт на открито и получаване на основна морска култура и професионална ориентация.
Регатата се проведе в две групи.
В Първа група "Университетска - студенти" участваха шест яхти клас "Конрад 25Р" с обучените младежи по ветроходство по проекта "Ветроходна академия" на варненските университети - Икономически университет, Медицински университет, Технически университет, Висше военноморско училище "Никола Вапцаров", Варненски свободен университет и Междууниверситетски отбор (младежи извън варненските университети) с професионални шкипери Петър Димитров, Михаил Копанов, Александър Калчев, Павел Дуков, Александър Милев и Мартин Велков.
Във Втора група "Университетска - професионалисти" участваха всички ветроходни яхти, разделени в клас ORC, с условие да представляват университет, който е завършил шкиперът или по-голяма част от екипажа.
Като част от проекта "Ветроходна академия" студентите представиха и изработените от тях творчески табла за превенция срещу зависимости и агресия в различни направления:
Медицинския университет: Допинг и наркотична зависимост - последствия за здравето, превенция от зависимостта, анти-допинг.
Технически университет: Последствия и справяне с интернет зависимостта.
Икономически университет: Последствия и справяне с хазартната зависимост.
Висше военноморско училище: Последствия и справяне с агресията.
Варненски свободен университет: Интеграция на хора в неравностойно положение.
Междууниверситетски отбор: Здравословно хранене.
Победители от Първата междууниверситетска регата "Академика":
Клас ORС A - Яхта "LZ Yahting 1991" с шпикер Борис Минков (Висше военноморско училище "Никола Вапцаров)
Клас ORС B - Яхта "Higeia" с шпикер Ангел Дипчиков (Медицински университет)
Клас ORС C - Яхта "Tornado" с шпикер Тодор Русев (Технически университет)
Клас "Конрад 25Р" - Яхта "Quantium racing" с шпикер Павел Дуков (Технически университет)
|