Спортните новини: Днес (0) | Вчера (2)
Варненските бойци мачкат на държавното по муай тай в Бургас
Автор: Екип Varna24.bg 20:14 / 23.02.2009Коментари (0)1715
©
Страхотно представяне регистрираха варненските клубове на държавното първенство на България по муай тай, което се проведе през уикенда в Бургас. Общо 19 бойци от клубовете Аргус, ТИМ и Вокил се завърнаха с медали, като шест от тях са златни, шест сребърни и седем бронзови. Надпреварата бе най-силната в историята на този боен спорт досега у нас, като участие записаха общо 124 състезатели. Любопитното е, че през първия ден се проведоха цели 67 двубоя, които по чудо не са продължили до сред нощ.
С най-голяма група в крайморския град бе Аргус, където треньор е Николай Скипарнов, който е и национален селекционер. Той заведе 11 състезатели, осем от които завоюваха медали. Кристиян Георгиев (71 кг) спечели титлата при юношите, Даниел Андонов (86 кг) бе №1 при младежите, Симеон Тодоров прегази конкуренцията в тежката категория при юношите, а световния шампион Димитър Илиев не срещна съпротива при мъжете в категория до 81 килограма. При мъжете в категория до 91 кг Мартин Колев стигна до финала, но загуби след съдийско решение. Бронзови медали завоюваха Иван Неделчев (младежи, 60 кг), Александър Миронов (младежи, 75 кг) и Костадин Колев (мъже, тежка категория). "Останалите трима състезатели загубиха срещите си с 1:2 гласа или след контестации. Много съм доволен от представянето ни. Изпълнихме на 80 процента плановете си", сподели за "Позвънете Новини" Скипарнов.
Треньорът на ТИМ Красимир Димов също остана доволен от двете титли на неговите състезатели, както и от трите сребърни медала. Станислав Пенчев стана държавен шампион при младежите до 75 килограма. Любопитното бе, че в категория до 71 кг (мъже) финалът бе между състезателите на ТИМ Павел Филимонов и Радостин Иванов. Двамата направиха силен мач, в който Филимонов победи и се окичи със златото. Другите два сребърни медала взеха Николай Йовчев (младежи, 67 кг) и Мариян Алексиев (мъже, 75 кг). "Мариян направи най-красивия мач на турнира срещу Николай Атанасов от Самурай (Бс), но за съжаление загуби. Йовчев пък получи контузия, иначе щеше да спечели титлата. Доволен съм, тъй като и петимата състезатели, с които отидох, спечелиха медали", сподели Краси Димов.
Неговият брат Галин заведе шестима бойци в Бургас, като също всичките взеха отличия. Том Узунов (юноши, 71 кг) и Пламена Цигуларова (жени, 56 кг) стигнаха до сребърните медали. Любопитното е, че в титулярната категория на Цигуларова - до 52 кг, нямаше конкуренция и поради тази причина тя се качи на по-горната. Васил Георгиев (юноши, 75 кг), Ивац Проданов (младежи, 71 кг), Кенан Кяшив (младежи, 67 кг) и Мариян Василев (мъже, 67 кг) заеха третите позиции. "Доволен съм, тъй като четирима от моите състезатели бяха дебютанти. Показаха огромно старание и със сигурност им предстоят много успехи", коментира Галин Димов.

Държавното първенство по муай тай в Бургас бе последното сито за определяне на националния отбор, който ще замине в края на март за Банкок. В столицата на Тайланд ще се проведе световното първенство в този спорт. Националният треньор Николай Скипарнов заяви, че делегацията ни ще бъде от максимум 10 човека, от които седем или осем ще са състезателите. Със сигурност в селекцията попадат двама от варненските бойци - Валентин Вълев и Димитър Илиев. Очаква се в състава да има поне още един състезател от морската столица.
Скипарнов изрази задоволството си от повишения интерес към спорта муай тай, което си е проличало на държавното в Бургас. "Състезанието бележи стъпка в правилна посока. Допреди две години всеки клуб пращаше бойци, които се бояха на пръсти, а сега напливът е толкова голям, че догодина организаторите трябва да помислят за втори ринг. Като цяло има голям подем в бойните спортове. Федерацията започна да се занимава по-професионално, а и държавата взе да обръща внимание. Видя се, че доста от успехите ни са в бойните спортове. Комуникациите и телевизиите също спомагат. Знаете, че често "Евроспорт" обръща голямо внимание. Така че очаквам все повече млади хора да избират нашия спорт", заяви за "Позвънете Новини" Скипарнов, който ще заведе националите и на европейско първенство през май месец в Полша.

Източник: Александър Дечев, в-к "Позвънете Новини"