© | | Въвеждането на системата за видеонаблюдение ВАР ще помогне за решаването на проблемите с българското футболно съдийство. Това заяви пред медиите министърът на младежта и спорта Красен Кралев след откриването на ледената пързалка "Юнак“.
"Отнасям се много сериозно към проблемите в българското съдийство. Многократно съм казвал, че тази година има доста пропуски и сериозни проблеми. Вицепрезидентът на БФС Атанас Фурнаджиев каза, че в близките три години се очаква въвеждането на ВАР системата. Мисля, че това е решението, което ще даде възможност за по-голяма обективност. Има някои отбори, които бяха ощетени с между 5 и 10 точки, което е много важно за крайното класиране - със системата за видеонаблюдение това ще се прекрати. Вярно е, че съдиите също са хора и допускат грешки, но мисля, че трябва да бъдат по-концентрирани“, заяви Кралев.
Спортният министър подчерта, че не би се осмелил да твърди, че в работата на съдиите има корупционни практики. Според Красен Кралев по-скоро има напрежение и липса на подготовка. По думите му, съдиите трябва да знаят, че най-малката грешка може да "взриви“ феновете.
Кралев изтъкна, че има служби, които проверяват сигналите за нередности и подчерта, че Министерството не е разследващ орган. "Аз мога да давам коментари относно качеството на съдийството - дали има преднамереност или грешките са плод на некомпетентност. В момента залагам на второто твърдение. Ако има някакви сигнали, с пълна готовност ще се заемем да помагаме на разследващите органи да се установи каква е истината“, категоричен бе той. Министърът призова страстите в българското първенство да се успокоят и феновете да бъдат концентрирани върху резултатите, които отборите показват, а не върху съдийските грешки.
Министър Кралев коментира и изказванията на Григор Димитров от последните дни.
"Всеки си има мнение. Видяхме, че той каза едно, след това се коригира и каза друго. Аз не съм видял до сега една критика, че ATP турнирът е излишен за България и не би трябвало да го има. Първо показахме, че българската публика е изключително компетентна и заслужава да има подобен турнир. Второ този турнир е реклама за целия български спорт, за българската държава и дава възможност на хиляди български деца да се докоснат до магията на най-големите тенисисти“, заяви министърът.
Красен Кралев допълни, че не се чувства засегнат от думите на Димитров. "Мисля, че се получи ситуация тип "изгубени в превода“. Видяхте, че Григор Димитров първо говори на български, след това се обясни на английски. Но всичко е наред и нямаме конфликтни точки. Много пъти съм казвал, че всеки състезател сам си избира как да протече подготовката му, как да подреди календара си и в кои състезания да участва. Аз съм с най-добри чувства към Григор. Желая му успех и през следващата година да си върне формата, в която беше през 2017-та“, каза Кралев. Той коментира, че вероятно сумата, която ще се отпусне за тенис турнира, отново ще бъде същата като в последните години – 500 000 лева.
По думите на спортния министър бюджетите на федерациите за следващата година няма как да бъдат рязко променени, защото увеличението на средствата за спорт през 2019 г. е 5%. "Приоритет ще имат федерациите, които имат шанс да спечелят квоти и да пратят хора на Олимпийските игри. Това е може би най-важната подготвителна година в целия олимпийски цикъл“, коментира министър Кралев.
Той бе категоричен, че ММС е въвело ясна система за финансиране на федерациите през последните години и всеки знае, че ще получи средства според постигнатите успехи. "Ако има разочаровани, това ще бъде, защото не са си изпълнили ангажиментите към нас с подготовка и резултати“, подчерта Красен Кралев. |