Националите с първа победа в квалификациите - 2:0 над Кипър

21:02 / 01.04.2009
482
Българският национален отбор постигна първа победа в петия си мач от квалификационна група Н за Световното първенство в ЮАР през 2010 г. "Лъвовете" надделяха с 2:0 над Кипър и съхраниха шансове за класиране на футболния форум.

Първото попадение падна рано - в 8-та минута. Тогава Димитър Рангелов направи много силна индивидуална акция по лявото крило и качи топката на главата на Ивелин Попов. Младокът от Литекс изпревари прекия си противник и с насочен удар прати къбото в мрежата за радост на 20-ината хиляди зрители на Националния стадион "Васил Левски".

Малко преди гола Рангелов пропусна да открие, след като не успя да засече центриране от дясно.

За първи път гостите от Кипър застрашиха нашата врата в 16-та минута. Тогава воле на Нектариус Александру профуча в страни от рамката на Иванков.

Последваха силни минути за "лъвовете", които пропуснаха да убият интригата с ново попадение. Пред гола не сполучиха Стилиян Петров и Димитър Рангелов, а статичните ни положения като по чудо не дадоха резултат.

Шансовете за Кипър бяха в 37-та и 44-та минута. В първия случай Станислав Ангелов изчисти с глава топката пред нашата голлиния и пред главата на противников играч. Във втория пък Илиян Стоянов след грешно отиграване изведе Алнетис сам срещу Иванков. За наше щастие Станислав Манолев застигна кипърския нападател, фаулира го и получи само жълт картон от шведския съдия Мартин Ингварсон.

През втората част гостите от Острова на Афродита показаха различен футбол и различна мотивация. Националите на Кипър погледнаха смело към нашата врата и започнаха да пресират по целия терен в търсене на равенството. С този начин на игра те достигнаха до 100-процентово положение в 54-та минута. След центриране в наказателното поле противников играч от непосредствена близост би в ръцете на Иванков. При добвката нашият вратар бе безпомощен на тревата, но зад него на голлинята Станислав Ангелов подложи глава и спаси сигурен гол.

Секунди по-късно действията се пренесоха пред вратата на Кипър. При контраатака "двама на двама" Ивелин Попов реши да стреля отдалеч, но топката срещна напречната греда.

В 75-та минута вратарят на Кипър Йоргалидис остави своите в мача с акробатично спасяване на слаб, но коварен удар на Велизар Димитров. Три минути по-късно пред отбора на Кипър се откри нов шанс. Капитанът Михалис Константину достигна наглед безнадеждна топка в наказателното и за малко не излъга Иванков. Нашият страж обаче се протегна и отклони пътя на кълбото към вратата.

До края на редовното време гостите натиснаха здраво, но не създадоха реални опасности пред нашата врата.

В петминутното продължение обаче българските национали осъществиха две силни контраатаки, втората от които завърши с гол. Първо Велизар Димитров в 93-та минута бе изведен сам срещу вратаря от бившия си съотборник в ЦСКА Йордан Тодоров. Футболистът на Металург Донецк подходи несериозно и остави топката в ръцете на противниковия страж. Велизар обаче се реваншира секунди по-късно с асистенция към Димитър Макриев, който от упор вкара за 2:0 в 94-та минута.