Лукойл със седма титла поред след трудна победа във Варна

20:49 / 03.06.2009
555

Лукойл Академик спечели седма поредна титла в баскетболното първенство, след като постигна победа срещу Евроинс Черно море с 85:76 точки в четвъртият финален плейоф от борбата за титлата. Шампионите спечелиха серията с 3:1 победи. Двата отбора започнаха предпазливо срещата с няколко безрезултатни атаки към двата коша. След това домакините набързо дръпнаха в резултата с 6 точки при 8:2. Гостите обаче, възползвайки се от грешки на играчите на Евроинс Черно море в стрелбата от зоната на трите точки, успяха да поведат при 10:11. Независимо от това домакините се мобилизираха и отново поведоха с 5 точки - 20:15, но в крайна сметка преди втората част авансът им бе само точка - 20:19.

В началото на втората четвърт гостите поведоха с 25:21, ноо домакините изравниха при 25:25. След това шампионите отново дръпнаха с 5 точки - 30:25. Домакините отново изравниха - 30:30, но индивидуални грешки на играчите им позволиха на Лукойл да има аванс от 7 точки на почивката. През третата част след размяна на няколко коша гостите поведоха с 8 точки - 35:43. На няколко пъти домакините смъкваха пасива си до три точки, но играчите на шампионите отново повеждаха. В самия край на частта баскетболистите на Евроинс Черно море стопиха пасива си до три точки - 55:58.

В началото на последната четвърт домакините намалиха пасива си на 1 точка, след което се стигна до размяна на реплики между играчите на двата тима. Домакините изравниха при 60:60, но отново няколко индивидуални грешки позволиха на гостите да поведат с 8 точки - 62:70. Две минути и половина преди края гостите поведоха с 10 точки и на практика решиха изхода от мача. За 5 лични нарушения пред последната част игра напуснаха Радионов и Ценов. Независимо от усилията на домакините Лукойл отново триумфира с титлата. За победителите най-резултатни бяха Уийли Дийн с 28 точки и Лимайър Голдуайър с 23. За варненци Кори Макинтош завърши с 25 точки. Индивидуални награди получиха Кори Макинтош от домакините и Уили Дийн от гостите.