Националите по волейбол с първа победа в Лигата

21:11 / 20.06.2009
554
Националният ни волейболен отбор записа първа и много ценна победа в тазгодишното издание на Световната лига. Възпитаниците на Силвано Пранди надиграха Япония с 3:1 (26:24, 19:25, 25:21, 25:22) в първи мач от 2-ия кръг в Група "С" на турнира, игран пред близо 5000 невероятни зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

Италианският селекционер на България Силва Пранди направи две промени в стартовия състав в сравнение с мачовете с Куба миналата седмица. На мястото на Тодор Алексиев като посрещач започна Методи Ананиев, а втори централен блокировач бе Теодор Богданов вместо Христо Цветанов.

Гостите от Япония започнаха отлично и бързо дръпнаха с 4:1 след три поредни успешни атаки на Кунихиро Шимизу. Българските волейболисти стопиха разликата до 6:7 след мощна атака на Владимир Николов и тройна блокада, но първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за японците след атака на Юсуке Мацута. Японските волейболисти леко увеличиха преднината си на 13:10 след грешка на разпределителя Андрей Жеков, което накара Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Това явно имаше ефект и българските "трикольори" стопиха разликата до 13:14 след сервис в аут и неразбирателство в японския отбор, но след поредна атака на Шимизу и грешка на Матей Казийски в атака дойде втората техническа пауза при 16:13 за волейболистите от Страната на изгряващото слънце. Постепенно България заигра по-добре и успя да изравни при 18:18 след мощна атака на Казийски и две блокади на Методи Ананиев. Японците моментално си върнаха преднината при 20:18 след атака на Тацуя Фукузава и грешка в атака на Методи Ананиев, но българските "лъвове" отново успяха да изравнят при 21:21 след мощна атака на Владо Николов и нова грешка на гостите, което пруниди японският наставник Тацуя Уета да вземе прекъсване. Последва ново равенство при 22:22, след което България поведе с 24:22 след атака на влезлия като резерва Тодор Алексиев и грешка на Юсуке Мацута. Японските волейболисти съумяха да изравнят резултата за пореден път при 24:24 след ас на Юта Йонеяма, но в крайна сметка българските момчета надделяха с 26:24 след две атаки на волейболист №1 на България за 2008 година Владо Николов.

Японците тръгнаха добре и във втората част и поведоха с 2:0 след грешка от сервис на Матей Казийски и атака в аут на Тодор Алексиев. Разликата набъбна на 6:2 след успешни атаки на Йошихико Мацумото и Юта Йонеяма, което принуди италианският наставник на България Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Постепенно България успя да изравни при 7:7 след блокада и атака на Красимир Гайдарски и грешка в нападение на Фукузава. Въпреки това първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за Япония след блок-аут на влезлия като резерва Такахиса Маеда. Японските волейболисти си върнаха преднината при 11:8 след нов блок-аут на Маеда и атака в аут на Матей Казийски, а след това последва ас на Такааки Томимацу на 13:9, след което Силвано Пранди извади от игра Казийски и на негово място пусна Методи Ананиев. Независимо от това гостите от Страната на изгряващото слънце увеличиха предимството си до втората техническа пауза до 16:10 след поредна атака и ас на Кунихиро Шимизу. Българите върнаха две точки и намалиха на 12:16 и тайм-аут за Тацуя Уета и Япония. При 18:13 за"самураите" в игра се появи 21-годишния разпределител Георги Братоев на мястото на Андрей Жеков. Независимо от това волейболистите на Япония запази преднината си до 23:18, след което безпроблемно спечелиха гейма с 25:19 след атака през центъра на Йошихико Мацумото.

След атака и блокада на завърналия се на полето Матей Казийски България дръпна с 2:0 в началото на третия гейм. Япония съумя да изравни при 4:4 след ас на Юта Йонеяма, но българските момчета си върнаха веднага преднината при 6:4 след грешка на Кунихиро Шимицу и мощна атака на Методи Ананиев, а техническата пауза дойде при резултат 8:6 след атака на Владо Николов. Веднага след това "самураите" успяха да обърна резултата в своя полза при 9:8 след нови два аса на Казуке Маеда, което накара Силвано Пранди да поиска прекъсване. Двата отбора продължиха да играят равностойно и разликата се запази до втората техническа пауза, която дойде при резултат 16:15 за Япония след атака през центъра Такааки Томимацу. След това българските "лъвове" обърнаха и поведоха с 19:16 след блокади на Матей Казийски и Краси Гайдарски. Разликата се запази до 23:20, след което България спечели гейма при 25:21 след мощна атака по диагонала на Матей Казийски.

Четвъртата част тръгна равностойно, но след атака през центъра Йонеяма и грешка на Владо Николов Япония дръпна с 4:2. Играта продължи точка за точка и техническата пауза дойде при 8:6 за японските волейболисти след атака през центъра на Такааки Томимацу. Постепенно българските "трикольори" изравниха при 9:9 и дори поведоха с 11:9 след поредна успешна атака на Владо Николов, ас на Матей Казийски и две грешки в нападение на японците, което накара наставникът на гостите Тацуя Уета да вземе тайм-аут. Волейболистите от Страната на изгряващото слънце запазиха изоставането си до 12:14, след което България я увеличиха до 16:12 след мощни атаки на Ананиев и Казийски. Разликата набъбна на 18:13 след единична блокада на Матей Казийски срещу Кунихиро Шимицу. Българските волейболисти заиграха по-спокойно и задържаха разликата до 21:16, след което япониците върнаха две точки и намалиха на 18:21 след блок-аут на Казуке Маеда. Момчетата на Силвано Пранди продължиха да играят спокойно и без проблеми спечелиха гейма при 25:22 след успешна атака през центъра на Христо Цветанов, а с това и мача с 3:1.

Като цяло основното ни оръжие срещу японците беше блокадата. България има 17 блока срещу само 6 за волейболистите от Страната на изгряващото слънце. Волейболист №1 на България за 2008 година Владо Николов бе най-резултатен за победителите с 23 точки (1 блок, 1 ас и 60% ефектиктивност в атака). Методи Ананиев също направи много добър мач и завърши с 14 точки (3 блока, 1 ас и 43% ефективност в атака), а звездата на отбора Матей Казийски реализира 12 точки. За отбора на Япония Кунихиро Шимицу приключи с 20 точки (2 блока и 1 ас). Така България запази 3-то си място във временното класиране на Група "С" с 3 точки, а Япония остана на последното 4-то място без спечелена точка. Втората среща между двата отбора е утре (21 юни) от 17:30 часа в зала "Конгресна" на ДКС във Варна и отново ще бъде предавана пряко по БНТ 1.

БЪЛГАРИЯ - ЯПОНИЯ 3:1 (26:24, 19:25, 25:21, 25:22)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 4, Владимир Николов 23, Матей Казийски 12, Теодор Богданов 5, Красимир Гайдарски 8, Методи Ананиев 14 – Теодор Салпоров-либеро (Тодор Алексиев 1, Георги Братоев, Цветан Соколов, Христо Цветанов 1)
Старши-треньор: Силвано Пранди (Италия)
ЯПОНИЯ: Юсуке Мацута 1, Такааки Томимацу 7, Тацуя Фузукава 5, Юта Йонеяма 12, Дейсуке Усами, Кунихиро Шимизу 20 – Юсуке Ино-либеро (Кота Ямамура, Казуке Маеда 12, Йошихико Мацумото 8, Юта Абе 1)
Старши-треньор: Тацуя Уета.

Източник: Sportal.bg