Нов скандал разтресе здравните среди у нас. Най-потърпевши от него отново са хора с крехко здраве - диабетиците. Заплахата от 1 юни да останат без инсулин, доставян от шведска фирма, е напълно реална и оставя мнозина без избор. Във Варна застрашени от смяната на инсулин, тъй като ползват поставения под въпрос, са около 2000 диабетици. Перипетиите около включването на лекарството в позитивния списък на НЗОК се разгоряха в последните седмици, след като здравните институции у нас настояли фирмата да свали още доставните си цени. „Тази здравна система периодично ни изправя пред невъзможни ситуации и е вредна не само за нас. Поредният експеримент с вноса на инсулина, който за нас е животоспасяващ, още веднъж го доказва. Системата унищожава не само нас като пациенти, но и самите лекари-ендокринолози, които са принудени само да регистрират как пациентите им се влошават, след като вече ни наблюдава семейният лекар", каза Калина Цачева, която от дълги години е с диабет и ползва инсулина на шведската фирма.
Единственият отговор, който даде за „Позвънете" д-р Васил Вълов, медицински мениджър на „Ново Нордиск" в София бе, че имат готовност за диалог. „Надяваме се, колкото се може по-бързо въпросът да бъде решен. Мога да кажа само, че регистрираните цени в България са най-ниски в сравнение с осемте референтни държави", допълни той.
Варненски ендокринолози бяха категорични, че в дъното на истерията е поредния параграф 22 в сферата на здравеопазването. Той бил забъркан от три взаимноизключващи се наредби на Министерството на здравеопазването и на НЗОК. Една от тях давала възможност да се доплаща за лекарства, които касата заплаща частично, друга обаче категорично отхвърляла варианта това да се случи с инсулина за диабетиците.
Във Варненска област хората с диабет са 12 919. От тях на инсулин са 4885 души. 40 на сто от тях ползват инсулините на шведската фирма, каза вчера д-р Олга Кирякова. Тя смята, че често пъти това е въпрос на спекулации. "Има надежда, че до края на този месец въпросът ще бъде разрешен", каза вчера д-р Таня Ковачева, ендокринолог от доболничната помощ във Варна. Ако това обаче не стане, около 2000 варненци, които ползват този инсулин, ще трябва да го сменят. "Не всеки, който сменя инсулина, ще трябва да влезе в болница, има достатъчно други инсулини, които могат да се ползват", каза тя. Но смяната рефлектира върху организма на диабетика и след време се налага да се увеличат дозите на поставяния инсулин. "Това, което става в момента, е безотговорно. Не става дума за аспирин, а за животоспасяващо лекарство. Но явно справянето с кризата е по-важно от здравето на българина", допълни д-р Ковачева. За нея е дълбоко погрешно и семейният лекар да наблюдава диабетно болните, което щяло да доведе до увеличаване на тези, които ще получат усложнения следствие на болестта. Докато ендокринологът може да предвиди една диабетна гангрена и да вземе мерки навреме, то за семейния лекар това ще бъде доста по-трудно.
Много фактори са намесени в скандала, заяви проф. д-р Лидия Коева. Тя допълни, че вносът само на един от трите доставяни инсулина на фирмата е поставен под въпрос. "Но ако се появи ниша на пазара на лекарствата, то веднага ще се намери кой да я запълни. Още повече, че още две фармацевтични фирми доставят инсулини у нас", допълни проф. Коева.
Източник: в. "Позвънете новини" |